Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest ISP?


Co to jest ISP - Definicja


ISP to skrót od Internet Service Provider, czyli po prostu dostawca usług internetowych, dostępu do internetu itp. Jest to podmiot, który poprzez świadczenie swoich usług, umożliwia innym firmom oraz osobom fizycznym, korzystanie z internetu (mając na myśli wszystko, co się z tym wiąże). Dzięki działalności ISP możliwe jest m.in. oglądanie telewizji (w niektórych przypadkach), korzystanie z bankowości elektronicznej, dokonywanie zakupów itp.

Jak funkcjonuje usługa ISP?

Jeśli nie jesteśmy usługobiorcami ISP, nie możemy korzystać ze stron internetowych, portali społecznościowych itp. Jednak, aby było to możliwe, ISP posiada własny routing, który odpowiada za udostępnianie innym urządzeniom dostępu internetowego, po wprowadzeniu danych dostępowych. 

Jest to możliwe za pośrednictwem sprzętu telekomunikacyjnego, który dostarcza ISP lub danych, które wprowadzimy na własnym urządzeniu. Za pośrednictwem usługi świadczonej przez ISP, nasze urządzenia są połączone z Internetem i możliwy jest transfer danych itp.

Za co jest odpowiedzialny ISP?

ISP jest odpowiedzialny przede wszystkim za udostępnienie dostępu do sieci swoim klientom w taki sposób, aby mogli oni nawiązywać połączenie z innymi użytkownikami, nawet jeśli pochodzą od innych dostawców usług internetowych. Jakie jeszcze czynności leżą w odpowiedzialności ISP?

  • Umożliwienie stałego dostępu do sieci,
  • Utrzymanie infrastruktury technologicznej,
  • Dostarczanie usług z zakresu poczty elektronicznej,
  • Rejestrowanie domen,
  • Hosting.