Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest GTMetrix?


Co to jest GTMetrix - Definicja


GTMetrix to narzędzie, które pozwala uzyskać informacje w postaci szczegółowego raportu, dotyczącego wydajności stron internetowych. Jest to jedno z bezpłatnych narzędzi, które można wykorzystać w celu sprawdzenia prędkości strony www. GTMetrix opiera się o Google Page Speed oraz YSlow, dzięki którym sprawdza front-end danej witryny. Weryfikuje zgodność z praktykami, które pozwalają osiągać stronom internetowym najlepsze rezultaty.

GTMetrix – działanie

GTMetrix w swojej podstawowej wersji jest bezpłatnym narzędziem, chociaż można się zarejestrować, a nawet wykupić płatny dostęp rozszerzając możliwe funkcjonalności (automatyzacja testów, wybór lokalizacji testowych itp.). 

Jednak do podstawowej i najprostszej analizy strony internetowej, wystarczy podanie adresu URL na stronie głównej GTMetrix. Następnie ukaże się nam raport dotyczący strony, poszczególnych jej parametrów, a także wskazówki odnośnie tego, jak można poprawić działanie danej strony www.

GTMetrix a pozycjonowanie stron

Warto pamiętać, że jednym z ponad 200 czynników rankingowych Google jest prędkość ładowania strony internetowej. Jest to spowodowane faktem, że poprawnie przystosowana pod tym kątem witryna, umożliwia robotom wyszukiwarek szybką indeksację, a z punktu widzenia użytkownika – poprawia komfort korzystania z danej strony. To powoduje, że Google nagradza szybkie strony lepszymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.