Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Google Maps API?


Co to jest Google Maps API - Definicja


Google Maps API to najprościej mówiąc system, dzięki któremu możliwe jest wyświetlanie map Google, bezpośrednio z poziomu własnej strony. API to skrót od Application Programming Interface, co oznacza interfejs aplikacji do programowania, jednak w tym przypadku, chodzi o konkretny klucz. Jest to kod będący ciągiem znaków, który jest wygenerowanym i unikatowym fragmentem większego oprogramowania.

Klucz API Google Maps – do czego jest potrzebny?

Klucz API Google Maps jest niezbędny od 2016 roku, jeśli na stronie chcemy zamieścić interaktywną mapę z Google. Niestety, nie jest to możliwe całkowicie bezpłatnie. Jednak Google przekazuje 200 dolarów miesięcznie na wyświetlenia mapy na stronie. Oznacza to, że za każde wyświetlenie Google będzie pobierał opłatę (model CPV).

Chociaż Google w pewien sposób daje możliwość darmowego korzystania z mapy, to aby wygenerować klucz API Google Maps, należy podać swoje dane rozliczeniowe. Na szczęście nie będzie to się wiązało z utratą znacznej sumy pieniędzy. Można ustalić limit np. na poziomie 200 dolarów. Dzięki temu, w momencie gdy pieniądze do Google się skończą, my nie zapłacimy więcej, jednak mapka na naszej stronie nie będzie działała prawidłowo.

Skąd uzyskać klucz API Google Maps?

Jeśli chcesz uzyskać własny klucz API Google Maps, musisz skorzystać Google Cloud Platform. Przejdziesz tam, klikając w poniższy link:

https://console.cloud.google.com/projectselector2/google/maps-apis/credentials

Dzięki tej platformie, będziesz mógł założyć oraz wygenerować swój własny klucz API, a to pozwoli na odpowiednie zamontowanie mapy na stronie internetowej.