Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Favicon?


Co to jest Favicon - Definicja


Favicon to ikona, którą można zauważyć w polu karty przeglądarki, przed tekstem (tytułem strony). Jest to jeden z prostszych sposobów na wyróżnienie się w Internecie, jednak warto zaznaczyć, że coraz więcej stron wykorzystuje favicony i staje się to bardzo powszechną praktyką. Favicony są bardzo użyteczne i warto z nich korzystać na potrzeby m.in. spójnej identyfikacji wizualnej firmy. W znaczny sposób favicony mogą ułatwić powrót użytkownikowi na Twoją stronę, podczas np. posiadania otwartych wielu kart w przeglądarce.

Jak dodać favicon do własnej strony internetowej?

Sposobów dodania favicony jest tak naprawdę sporo, a to na jaki się zdecydujemy, może być uzależnione m.in. od wykorzystywanego systemu CMS itp. W tym najpopularniejszym, jest to całkiem prosty zabieg. W WordPressie musimy przejść przez:

  • Panel administracyjny,
  • “Wygląd”,
  • “Dostosuj”,
  • “Tożsamość Witryny”.

Na samym dole wskazujemy obraz, który ma być naszym faviconem. Jeśli obraz spełnia standardy, po naciśnięciu “Gotowe”, Twoja strona będzie posiadała swój własny favicon.

Inne sposoby na dodanie faviconu na stronie internetowej

Inne sposoby na dodanie faviconu (nie uwzględniając innych systemów CMS) będą polegały m.in. na umieszczeniu pliku z obrazem, który ma być faviconem, z rozszerzeniem “.ico” w katalogu głównym w bazie danych. 

Jest to najprostszy sposób dodania faviconu, inne wymagają ingerencji w kod źródłowy stron. To powoduje, że jeśli nie posiadamy przynajmniej podstawowej znajomości języka HTML, lepiej nie decydować się na ten sposób.