Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest DuckDuckGo?


Co to jest DuckDuckGo - Definicja


DuckDuckGo to wyszukiwarka internetowa autorstwa Gabriela Weinberga. Powstała 25 września 2008 roku, a jej siedziba mieści się w Valley Forge w Pensylwanii. Jej głównym założeniem jest prywatność użytkowników. Twórcy utrzymują zapewnienia, że nie wykorzystują plików cookie oraz nie śledzą adresów IP. DuckDuckGo stale zyskuje na popularności w obliczu swojej konkurencji, która wykorzystuje tego typu dane do monitorowania zachowań użytkowników i np. wyświetlania spersonalizowanych reklam.

Jak działa wyszukiwarka DuckDuckGo?

Wyszukiwarka DuckDuckGo wykorzystuje tradycyjne źródła danych, jak i serwisy tworzone przez użytkowników. Znajdziemy w niej wyniki z innych wyszukiwarek, takich jak Bing, Yahoo, Yandex itp. Różnego rodzaju źródeł jest ponad 400, a sama wyszukiwarka posiada także własnego crawlera – DuckDuckBot.

Zespół DuckDuckGo poinformował, że zdecydowano się w ich wyszukiwarce, całkowicie odsunąć z treści adresy, na których znajduje się spam itp. Chodzi o wszelkiego rodzaju farmy linków itd.

Co więcej, DuckDuckGo stawiając na prywatność użytkowników, blokuje wysyłanie adresów IP oraz słów kluczowych stosowanych przez użytkowników. Dzięki temu, wyszukiwarka faktycznie nie wie, skąd użytkownik pojawił się na danej stronie itp.

Jak zainstalować DuckDuckGo?

Na komputerze stacjonarnym nie da się wprost zainstalować DuckDuckGo. Jedyne co można zrobić to w ustawieniach wykorzystywanej przeglądarki, zdecydować się zapisać DuckDuckGo jako domyślną wyszukiwarkę, jednak np. w Google Chrome, nie będzie ona mogła spełniać swoich założeń.

Natomiast na urządzeniach mobilnych, jest dostępna aplikacja “DuckDuckGo Privacy Browser”. Jest to przeglądarka mobilna, której domyślną wyszukiwarką jest właśnie DuckDuckGo.