Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest DNS (Domain Name System)?


Co to jest DNS (Domain Name System) - Definicja


DNS to skrót od Domain Name System co można tłumaczyć jako – System Nazw Domen. Najprościej mówiąc jest to usługa, która ma za zadanie tłumaczyć nazwy domen na konkretne adresy IP, do których są one przypisane za pomocą serwera lub innego urządzenia. To sprawia, że DNS jest wykorzystywany praktycznie w każdym miejscu w Internecie. Za jego sprawą możemy przechodzić na strony internetowe znając nazwy domen, nie zaś adresy IP.

Jak działa DNS w praktyce?

System Nazw Domen w znacznym stopniu ułatwia zwykłemu użytkownikowi korzystanie z Internetu. Przede wszystkim, dużo łatwiej jest zapamiętać krótką nazwę określonej domeny, niż ciąg numeryczny rozdzielony kropkami, gdzie nawet postawienie jednej z nich w złym miejscu, przekierowywałyby użytkownika na zupełnie inną stronę. Jak zatem działa DNS w praktyce?

  • Wpisanie adresu strony – użytkownik za pomocą przeglądarki internetowej, wpisuje nazwę domeny.
  • Kontakt z serwerem DNS – przeglądarka przekazuje zapytanie użytkownika do DNS, który w odpowiedzi wysyła jej adres IP odpowiadający danej domenie.
  • Kontakt z serwerem o określonym adresie IP – następnie przeglądarka łączy się na podstawie uzyskanego adresu IP z odpowiadającym mu serwerem, aby móc wyświetlić stronę o którą pytał użytkownik.

Jakie cechy posiada system DNS?

System DNS posiada wiele cech, które pozwalają tak naprawdę, opierać na nim Internet jaki znamy dzisiaj. Do jednych z najbardziej podstawowych cech DNS można zaliczyć:

  • Serwery DNS są rozproszone po wielu kontynentach, najważniejszych jest 13 głównych serwerów tzw. klastrów.
  • Serwery DNS przez pewien czas przechowują dane o określonej stronie (cache), dzięki czemu prędkość ładowania strony może być krótsza.
  • Każda domena powinna mieć przynajmniej 2 przypisane serwery DNS, aby w przypadku, gdy główny serwer DNS będzie nieczynny, użytkownicy mogli dalej korzystać z danej domeny.