Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Data Center?


Co to jest Data Center - Definicja


Data Center to centrum danych – fizyczne pomieszczenie, w którym zlokalizowane są specjalistyczne urządzenia informatyczne, przeznaczone do przechowywania oraz przetwarzania dużych ilości danych. W ramy Data Center należy także wpisywać pracowników z nim związanych, dokumentację, procedury itp. Jedną z najpopularniejszych firm, które posiada własne, liczne Data Center jest Google.

Google Data Center

Najbardziej popularnym i najprawdopodobniej najczęściej wykorzystywanym przez użytkowników centrum danych jest Google Data Center. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku hegemona z Mountain View, wykorzystywaną przez niego infrastrukturę informatyczną, należy raczej uznawać za sieć centrów danych. Google wykorzystuje kilkanaście Data Center, które są rozmieszczone na całym świecie.

Jak działa Google Data Center?

Centra danych Google są rozmieszczone na całym świecie, na różnych kontynentach, najwięcej w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. To powoduje, że użytkownik wyszukując informacji w Google w Europie, otrzyma inne wyniki wyszukiwania na to samo zapytanie, niż osoba np. z terenów Australii, która wyśle zapytanie do Google, w tym samym czasie. 

Taki stan rzeczy, może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej mówi się o opóźnieniu w synchronizacji danych. W poszczególnych centrach danych Google następuje ona z pewnym opóźnieniem czasowym. Powoduje to, że niektóre informacje nie są dostępne w Google, w tym samym czasie, w każdym miejscu na Ziemi.