Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest CSS?


Co to jest CSS - Definicja


CSS to skrót Cascading Style Sheets, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “kaskadowe arkusze stylów”. CSS to język arkuszy stylów, który jest używany do opisywania elementów i ich ułożenia na stronach internetowych. Dzięki wykorzystaniu CSS programiści mogą zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ może on kontrolować rozmieszczenie elementów na wielu stronach w tym samym czasie. Pozwala on zdefiniować wiele parametrów stron www. Wystarczy powiedzieć, że za sprawą zmian na poziomie jednego pliku, można zmienić wygląd wielu podstron w obrębie danej witryny.

Rodzaje stylów CSS

Style CSS występują na trzech różnych poziomach, które wzajemnie na siebie wpływają. Definiując jeden nadrzędny styl CSS, ustalamy reguły dla ogółu elementów znajdujących się np. na jednej stronie, typie podstron itp. Jednak od tych zasad, mogą powstawać wyjątki, które będą przejawiały się za sprawą innych, lokalnych stylów CSS. Jakie dokładnie wyróżniamy style kaskadowe?

  • Style zewnętrzne (nadrzędny plik CSS – wprowadzane zmiany dotyczą wszystkich stron, które wykorzystują ten konkretny plik CSS);
  • Style osadzone (tworzenie strony, która składa się z jednego dokumentu);
  • Style lokalne (jednorazowa zmiana jednego elementu, bez chęci kolejnych zmian);

Znaczenie stylów CSS

Zanim style CSS zaczęły być wykorzystywane na szeroką skalę, programiści często musieli wykonywać kilka wersji tych samych stron. Wszystko było spowodowane tym, że systemy poszczególnych przeglądarek, korzystały z różnych rozwiązań. Obecnie style CSS są wykorzystywane przez praktycznie wszystkie przeglądarki internetowe, co pozwoliło m.in. na rozwój wyglądu graficznego stron internetowych itp.