Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Cache?


Co to jest Cache - Definicja


Pamięć cache – to tzw. pamięć podręczna przeglądarki. To w niej gromadzone są dane z przeglądania m.in. stron internetowych i zapisywane są w pamięci wykorzystywanego urządzenia. Dzięki plikom w pamięci cache, możliwe jest np. szybsze ładowanie stron internetowych, które wcześniej już przeglądaliśmy itp.

Jak działa cache?

Urządzenie, które wykorzystujesz podczas przeglądania konkretnych stron internetowych, pobiera dane o nich i zapisuje je w pamięci podręcznej. Dzięki temu, wracając na stronę internetową, Twoje urządzenie nie musi ponownie pobierać tych danych z serwera strony, a to wpływa także na szybsze ładowanie strony.

Składowane dane w pamięci cache są wykorzystywane przez przeglądarki internetowe, kiedy wykonujemy żądanie związane z wcześniej pobranymi danymi. W ten sposób, przeglądarka wykorzystuje dane pamięci podręcznej, a nie znajdujące się na serwerze, które musiałaby pobrać.

Jak wyczyścić pamięć cache i dlaczego to robić?

Czasami bywa tak, że w pamięci cache znajdą się nieprawidłowe dane, które uniemożliwiają korzystanie z konkretnej strony internetowej. W przeglądarce będzie się nam wyświetlał błąd, który niekoniecznie będzie miał w każdej sytuacji ten sam kod błędu. Warto w takiej sytuacji wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki, a być może w ten sposób rozwiążemy nasz problem. Jak można to zrobić?

W różnych przeglądarka może to wyglądać nieco inaczej. Skupmy się zatem na najpopularniejszej przeglądarce internetowej – Google Chrome. Jeśli chcemy wyczyścić cache musimy:

  • Po otworzeniu przeglądarki, przejść do ustawień wybierając w prawym górnym rogu “trzy kropki” i wybrać “Ustawienia”.
  • Wybrać zakładkę “Prywatność i bezpieczeństwo”.
  • Z listy wejść w “Wyczyść dane przeglądania” i wybrać interesujący nas zakres ich czyszczenia, a następnie kliknąć “Wyczyść dane”.

Gotowe. Właśnie wyczyściłeś pamięć podręczną w przeglądarce Google Chrome.