Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest BootStrap?


Co to jest BootStrap - Definicja


BootStrap (framework) to najpopularniejszy na świecie zbiór bibliotek open-source, który wykorzystuje się na potrzeby projektowania witryn internetowych oraz aplikacji. Dokładniej, za pomocą BootStrapa można zbudować warstwę wizualną strony, czyli tą, którą widzi użytkownik (frontend). Swoją popularność zawdzięcza m.in. zasadzie mobile first design, która mówi o tym, że najpierw skupia się na tworzeniu stron na wersje mobilne. Stało się to szczególnie istotne, w momencie gdy Google rozpoczęło brać pod uwagę tylko te wersje stron, na potrzeby ustalania rankingów w wynikach wyszukiwania.

Jak działa BootStrap?

BootStrap jest zbiorem wszelkiego rodzaju komponentów, dzięki którym w prosty sposób możemy tworzyć strony www oraz aplikacje, które będą responsywne. W dużej mierze jest to możliwe za sprawą gotowych rozwiązań HTML oraz CSS, które są łączone z plików Less. Warto przy tym zaznaczyć, że w BootStrapie wykorzystywany jest także język JavaScript.

Wykorzystując BootStrapa możemy w łatwy sposób zmieniać lub tworzyć warstwę wizualną stron internetowych oraz aplikacji. Wyróżnia się m.in. zmiany przycisków, tabel, formularzy, wykresów itp. W dodatku cały czas dbając o odpowiednią responsywność strony.

Z czego składa się BootStrap?

Najogólniej rzecz ujmując, składa się z rozwiązań CSS oraz HTML. Jednak można wyróżnić kilka bardzo ważnych elementów BootStrapa, do których zalicza się:

  • Grid – w tłumaczeniu “siatka”. Umożliwia podzielenie strony na wiersze oraz kolumny.
  • Reboot – zestawy elementów CSS, które umożliwiają wyświetlanie w identyczny sposób tych samych stron, za pomocą np. różnych przeglądarek internetowych.
  • Komponenty – w których skład wchodzą głównie skrypty umożliwiające tworzenie przycisków, list rozwijanych, formularzy itp.