Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest blog?


Co to jest blog - Definicja


Blog (web log) to w dosłownym tłumaczeniu dziennik sieciowy. Jest to rodzaj strony internetowej, na której znajdują się różnego rodzaju wpisy, najczęściej odpowiadające głównej tematyce, wybranej przez autora bloga. Są one niezależne oraz uporządkowane w sposób chronologiczny, przez co właśnie można je nazywać dziennikami internetowymi. Warto zaznaczyć, że przez ich obecną ilość w Internecie, z czasem ogół blogów zaczęto nazywać blogosferą, jako szczególny rodzaj medium komunikacyjnego.

Jakie są rodzaje blogów?

Blogi można podzielić ze względu na różne zmienne. Warto zaznaczyć, że wraz z rozwojem różnych technologii, pojawiają się nowe rodzaje blogów, które prowadzone są np. w konkretny sposób lub z wykorzystaniem nowej technologii itp. Podziałów blogosfery można dokonywać na podstawie różnych kryteriów, wyróżnia się podziały ze względu na:

  • Liczbę autorów – blogi indywidualne, blogi grupowe;
  • Rodzaj publikowanych treści – np. photoblogi, videoblogi, blogi tekstowe;
  • Częstotliwość wpisów – blogi dynamiczne, blogi niedynamiczne;
  • Wykorzystywane urządzenia – blogi tradycyjne (komputerowe), moblog (mobilny);

Jakie kategorie blogów można wyróżnić?

Wśród poszczególnych rodzajów blogów, można wyróżnić także najczęstsze ich kategorie, które będą dotyczyły już bezpośrednio poruszanej na danym blogu tematyki. Z tego względu można mówić m.in. o:

  • Blogi hobbystyczne – jedne z najczęstszych blogów, można mówić o blogach kulinarnych, podróżniczych, motoryzacyjnych itp.
  • Blogi firmowe – najczęściej na firmowych stronach internetowych, często są zakładane z uwagi na wpływ wpisów blogowych na pozycjonowanie stron. Poruszają tematy związane z działalnością danej firmy.
  • Blogi osobiste – opisujące życie konkretnych autorów w formie typowych dzienników, co dzisiaj udało się zrobić, osiągnąć, zauważyć, czego doświadczyć itp.