Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest baza danych (SQL)?


Co to jest baza danych (SQL) - Definicja


Baza danych to zbiór danych, które zostały zapisane z określonymi zasadami i przechowywane są w formie elektronicznej. Najczęściej do sterowania bazą danych wykorzystuje się tzw. DBMS (system zarządzania bazą danych). System oraz dane i powiązane z nimi aplikacje, nazywane są systemami bazodanowymi, a te powszechnie w skrócie bardzo często uważa się właśnie za bazę danych.

Jak działają bazy danych?

Bazy danych zazwyczaj mają rozmieszczone zapisane w sobie dane w różnych wierszach oraz kolumnach, tworząc różnego rodzaju tabele. Dzięki temu systemy, programy oraz roboty mogą sprawnie przetwarzać dane i odpowiadać na zapytania użytkowników, które dotyczą zebranych w bazie danych informacji. Do tworzenia baz danych oraz ich modyfikowania, wykorzystuje się język SQL, dzięki czemu obsługa systemów bazodanowych jest prostsza i szybsza.

Co to jest SQL?

SQL (Structured Query Language – strukturalny język zapytań) to język programowania, który jest szeroko wykorzystywany na potrzeby relacyjnych baz danych. Wykorzystuje się go do tworzenia zapytań, przetwarzania oraz definiowania danych itp.

Jakie są rodzaje baz danych?

Na przestrzeni lat powstało wiele różnych rodzajów baz danych, które posiadają pewne cechy charakterystyczne. Poszczególne bazy danych są mniej lub bardziej przydatne w określonych sytuacjach. Jakiego rodzaju najpopularniejsze typy baz danych można wymienić?

  • Relacyjne bazy danych – najczęściej wykorzystywany typ baz danych, który jest efektywny i elastyczny w porządkowaniu informacji;
  • Rozproszone bazy danych – kiedy przynajmniej dwa pliki posiadają różne lokalizacje (komputery, serwery, sieci itp.);
  • Obiektowe bazy danych – informacje mają postać obiektów;
  • Grafowe bazy danych – dane w bazie przybierają postać encji oraz relacji zachodzących pomiędzy nimi;
  • Bazy danych OLTP – typ bazy danych, który jest wykorzystywany na potrzeby dużych liczb transakcji zlecanych za pośrednictwem wielu różnych urządzeń.