VD » Blog » Marketing - Pozycjonowanie / SEO » Pozycjonowanie sklepu internetowego w branży obuwniczej

Pozycjonowanie sklepu internetowego w branży obuwniczej

10 maja 2021 (aktualizacja: 18 czerwca 2021) 6-8 min. czytania
Co musisz wiedzieć o pozycjonowaniu branży obuwniczej ?
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Branża obuwnicza cały czas prężnie się rozwija. Niezależnie od lockdownów i kryzysu gospodarczego wszyscy potrzebujemy obuwie. Dzieciom rośnie stopa, a my po prostu chcemy mieć nową, ładną parę butów. Ilość sklepów obuwniczych cały czas się powiększa, wiele sklepów stacjonarnych przez pandemię koronawirusa zdecydowało się na sprzedaż swoich produktów online. Pozycjonowanie strony, to konieczność, jeśli chcemy wyprzedzić konkurencję. Nie da się skutecznie dotrzeć do większej ilości klientów, jeśli naszej strony nie będzie na wysokich pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania.

Sezonowość

Branża obuwnicza jest sezonowa, tzn. w zależności od pory roku i pogody musimy zapewnić naszym klientom inny asortyment. Przygotowując słowa kluczowe do promocji strony koniecznie trzeba uwzględnić sezonowe zapotrzebowanie na różne rodzaje obuwia, przykładowo na wiosnę użytkownicy będą wyszukiwać półbuty lub nawet klapki i sandały, a jesienią kalosze, kozaczki i ocieplane botki.

Dobór fraz

Odpowiednie wybranie fraz do pozycjonowania jest najważniejszą czynnością. Jeśli źle dobierzemy słowa kluczowe, to nasza reklama nie przyniesie żadnej korzyści. W sklepach obuwniczych warto promować frazy z długiego ogona tzw. long tail. Dzięki konkretnym zapytaniom na stronę e-sklepu trafią faktycznie zainteresowani klienci i z pewnością znają to czego szukali. Tworząc frazy long tail weź pod uwagę: producenta, model, rozmiar buta, kolor, materiał, rodzaj podeszwy, płeć lub informację, że to obuwie dziecięce, czyli wszystko co może mieć znaczenie.

Content

Jeśli chcemy, żeby nasza strona została uznana przez roboty wyszukiwarki za wartościową, to musimy kłaść duży nacisk na odpowiednie, unikalne i przydatne treści. Nie można kopiować opisów i artykułów z innych witryn, wszystko musimy napisać sami lub skorzystać z usług sprawdzonego copywritera. Na stronie powinny pojawić się pozycjonowane frazy, ale nie wolno zapominać, że muszą być w naturalny sposób wplecione w teksty. Wszystko musi być przyjazne użytkownikom, sztuczne zabiegi nie są dobrze widziane ani przez odbiorców ani przez roboty Google. Przygotowując i publikując treści na stronie trzeba również uważać na duplikaty wewnątrz domeny, takie działania również są niedozwolone. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie bloga obuwniczego, po pierwsze takie działania wzmocnią stroną, a po drugie nasi obecni i przyszli klienci będą mogli znaleźć w nim informacje na temat pielęgnacji butów, które obuwie nadaje się do danej stylizacji, prezentowanie nowych kolekcji i informacji o ciekawych wydarzeniach.

Optymalizacja

Po doborze fraz i przygotowaniu contentu należy się zabrać za zoptymalizowanie strony. Jeśli chcemy, żeby strona była technicznie dobrze przygotowana, musimy wprowadzić pewne poprawki. Przede wszystkim trzeba zająć się title oraz meta description, poprawić czas wczytywania się witryny, sprawdzić ile ważą zdjęcia, czy mają uzupełniony o pozycjonowane frazy atrybut Alt, odpowiednio zoptymalizować kategorie a stronie, uzupełnić nagłówki H1-h2 itd.

Możliwość komentowania została wyłączona.