Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Komenda Cache?


Co to jest Komenda Cache - Definicja


Komenda Cache to jedna z operatorów wyszukiwania, którą można wykorzystać w wyszukiwarce. Można ją wykorzystać np. na potrzeby naocznego sprawdzenia, czy Google zaindeksowało jakąś zmianę wprowadzoną na naszej stronie, dodaną treść itp. Jest to spowodowane tym, że komenda cache pozwala sprawdzić użytkownikom, ostatnią zaindeksowaną przez crawlery wersję danej strony internetowej.

Jak można używać komendy cache?

Komendy cache można użyć w gruncie rzeczy na dwa sposoby, które dadzą te same rezultaty. Jak można zobaczyć ostatnią zaindeksowaną przez roboty wyszukiwarki wersję strony?

  • Wpisanie komendy cache – w pasku wyszukiwania, należy wpisać “cache:nazwa-strony.pl”. W ten sposób, wyszukiwarka przedstawi nam ostatnią zaindeksowaną jej wersję. Można oczywiście w ten sposób sprawdzić, różnego rodzaju strony, nie tylko np. stronę główną. Chodzi o to, aby przed adresem URL (bez protokołu http) umieścić komendę “cache:”.
  • Z poziomu wyników wyszukiwania – ten sam efekt, można uzyskać jeśli chcemy sprawdzić stronę, którą widzimy w wynikach wyszukiwania. Wtedy musimy nacisnąć mały szary trójkąt skierowany w dół, który znajduje się obok adresu URL strony. Gdy się rozwinie wybieramy “Kopia”, a wyszukiwarka załaduje nam ostatnią zaindeksowaną przez crawlery wersję danej strony.

Dlaczego warto znać komendę cache?

Komenda cache może okazać się niezwykle pomocna, jeżeli zależy nam na szybkim dostępie do danej strony, a w konkretnej chwili będzie ona z jakichkolwiek powodów niedostępna. Wykorzystując komendę cache, korzystamy z zasobów wyszukiwarki, nie zaś z plików na serwerze danej strony, dlatego możliwe jest zobaczenie treści, pomimo wystąpienia problemów.