Kategorie: Google Ads / Pozycjonowanie / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Czym różni się Pozycjonowanie stron od SEO?


Czym różni się Pozycjonowanie stron od SEO?10 listopada 2017 (Zaktualizowano: 26 stycznia 2022) 6-8 min. czytania

SEO, czyli Optymalizacja pod Wyszukiwarki Internetowe (Search Engine Optimization) to wszystkie działania w obrębie witryny internetowej, które mają na celu osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google na konkretne frazy kluczowe. Optymalizację możemy podzielić na tę, związaną z techniczną stroną witryny (poprawa kodu, wygląd i układ, nawigacja, linkowania wewnętrzne itp.) oraz treścią strony – odpowiednie nakierowanie Google na słowa kluczowe poprzez unikatowe i angażujące treści to dziś podstawa. Pozycjonowanie strony to pojęcie dużo szersze i obejmuje wszystkie działania poprawiające pozycję witryny w wyszukiwarce, także te, które wychodzą poza pozycjonowaną stronę internetową (np. linkbuilding).

SEO jako element pozycjonowania


Wypozycjonowanie konkretnych fraz kluczowych na wysokie pozycje w Google to proces, który jest złożony i nie ma jednej ścieżki, która sprawdzi się dla wszystkich. Wszyscy natomiast wiedzą, że nawet świetnie zoptymalizowana strona nie osiągnie wysokich pozycji, jeśli nie będą do niej prowadziły wartościowe linki, a już na pewno w przypadku trudnych słów kluczowych. Pozycjonowanie rozumiane jako wszystkie działania, mające na celu podniesienie rankingu witryny w Google, zawiera w sobie zarówno SEO (czyli optymalizację techniczną witryny oraz treści nakierowane na dane frazy) oraz linkbuilding oraz ocenę testerów jakościowych Google, którzy przestrzegają wytycznych definiujące cel algorytmu wyszukiwarki Google(1).

Jak optymalizować stronę internetową?


Na początku każdej kampanii SEO, należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe(2) co jest podstawą do jakichkolwiek dalszych działań. Optymalizacja witryny obejmuje w sobie zarówno zagadnienia techniczne, jak i content, czyli treści na stronie, które jak najlepiej muszą nakierowywać wyszukiwarkę na słowa kluczowe, które chcemy wypozycjonować.

Optymalizacja treści

 • „Twórz unikalne, dokładne tytuły stron. Tag <title> mówi zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom, jaki jest temat danej strony” (3)
 • Unikalna, angażująca treść, która zawiera słowa kluczowe
 • Tekst podzielony na nagłówki o odpowiedniej hierarchii html (<h1>, <h2> itd)
 • Wyróżnienie treści istotnych (słów kluczowych, synonimów itd) poprzez znacznik <strong>
 • Linkowanie wewnętrzne
 • Opisy alternatywne obrazków, które zawierają słowa kluczowe lub powiązane frazy
 • Zagęszczenie słów kluczowych (i zbliżonych) ok. 3-5%
 • więcej wskazówek.

Optymalizacja techniczna

 • Dostępność na wszystkich rodzajach urządzeń
 • Kompresja kodu witryny
 • Przyjazny układ witryny i nawigacja
 • Przyspieszenie ładowania witryny
 • Meta dane i adresy URL

Źródło:

1. Algorytm. Wytyczne dla testerów Google
2. Planer Słów Kluczowych Google
3. Optymalizacja Google
4. Pozycjonowanie stron


2 odpowiedzi na “Czym różni się Pozycjonowanie stron od SEO?”

 1. Marcin pisze:

  Pozycjonowanie i SEO są to najważniejsze rzeczy, które należy od razu brać pod uwagę przy projektowaniu strony internetowej. Na początku należy wziąć pod lupę SEO pod kątem konfiguracji strony w internecie. Jak strona jest dobrze skonfigurowana wówczas można ją pozycjonować. Pozdrawiam.

 2. klient pisze:

  a jak wygląda u Państwa cennik usług pozycjonowania strony? czy w zakresie współpracy seo wchodzi właśnie wspomniana optymalizacja w artykule i linkbuilding?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.